Nie przedłużaj pożegnania z maluchem

Wystarczy całus na "do widzenia", nawet jeśli dziecko trochę kaprysi. Długie przytulanie nie ułatwia sprawy. Dziecko wyczuwa, że mama jest zdenerwowana i zatroskana, więc samo też czuje się niepewnie.


Nie wypytuj szczegółowo dziecka, jak mu dziś było

Takie indagacje nie są przyjemne dla malucha. On nie chce już wracać myślami do przedszkola. Potrzebuje odprężenia i zmiany. Po paru godzinach możesz delikatnie zachęcić malucha, by coś opowiedział o przedszkolu - co chce i tyle, ile chce.


Nie urządzaj śledztwa na temat... jedzenia

Nie zanudzaj codziennie dziecka pytaniem, co jadło. To nie jest ciekawy temat rozmowy dla kilkulatka. Dziecko może też po prostu nie pamiętać, co jadło. Jadłospis każdego dnia można samemu przeczytać - wisi na tablicy w przedszkolnym holu.


Nie ustępuj maluchowi, który nie chce więcej iść do przedszkola

W tej materii trzeba być konsekwentnym. Nie wolno ustępować dziecku, które płacze i protestuje. Jeśli raz złamiesz się, pokażesz mu, że wystarczy głośno protestować, a mama i tata znajdą jakieś inne rozwiązanie. W ten sposób okres adaptacyjny będzie się przeciągał w nieskończoność.


Nie przekupuj dziecka

Nie obiecuj mu nowej zabawki lub słodyczy za to, że zostanie w przedszkolu i nie będzie płakało. Warto natomiast obiecać mu wspólne spędzenie czasu. Perspektywa jakiegoś miłego zajęcia z mamą lub z tatą po powrocie do domu pocieszy je.